Psycholog i psychoterapeuta Rzeszów - CST SELF

Psychoterapia - Metody pracyPracujemy w nurcie psychoterapii psychodynamicznej.


Psychoterapia psychodynamiczna toczy się w oparciu o relację terapeutyczną i dialog terapeutyczny, mający pomóc pacjentowi zrozumieć trudności i źródła problemów.

Najważniejsza jest relacja między terapeutą a pacjentem w realnym kontakcie „tu i teraz”. W relację tą zaangażowane są obie osoby terapeuty i pacjenta i obie ponoszą odpowiedzialność za to, co się dzieje podczas sesji.

Terapia polega na analizie przeniesienia, czyli tego, co wnosi pacjent w relację z terapeutą z innych relacji, najczęściej z ważnymi osobami w jego życiu.

Ważne jest uznanie faktu, że istnieje nieświadomość i że ma ona przemożny wpływ na nasze obecne życie. Przedmiot analizy stanowi nieświadomość.

Nurt psychodynamiczny stanowi metodę wglądową - ważne są tu nieświadomość, nasze wczesne życiowe doświadczenia i przeżycia. Stworzony jest on na bazie psychoanalizy i łączy ze sobą różne metody pracy takie jak: neopsychoanaliza, teoria relacji z obiektem, psychologia.

Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym ma pozwolić na uzyskanie trwałych zmian osobowościowych, co przekłada się na funkcjonowanie pacjenta w różnych sferach życia.